Społeczny projekt budowy kortów tenisowych w Żółwinie

Po kilku latach starań Gmina Brwinów wyszła naprzeciw potrzebom klubu i wydzierżawiła nam grunt pod budowę kortów. Na działce zlokalizowanej tuż obok Zespołu Szkół w Żółwinie będziemy mogli wybudować pięć kortów: cztery ceglaste i jeden o nawierzchni syntetycznej. Kort syntetyczny o wymiarach 18: 36 metrów będzie służył jako zimowa hala sportowa dla uczniów ze szkoły w Żółwinie. Wyposażymy go w sprzęt gimnastyczny, słupki i siatkę do siatkówki oraz tablice do koszykówki.

W umowie zawartej z Gminą Brwinów zobowiązaliśmy się do bardzo szerokiego udostępnienia kortów dzieciom i młodzieży z gminy Brwinów. Dzieci z klas 1-4, uczniowie Zespołu Szkół w Żółwinie, będą objęte wieloletnim, nieodpłatnym szkoleniem. Każda klasa będzie miała zajęcia o profilu tenisowym dwa razy w tygodniu przez cały rok szkolny. Pierwsze zajęcia na kortach w Żółwinie zaplanowaliśmy na wrzesień 2018 roku.

Dzieci i młodzież, mieszkańcy gminy Brwinów, będą mogli nieodpłatnie korzystać z kortów w Żółwinie podczas całego letniego sezonu, także w czasie wakacji. Na nowym obiekcie będziemy organizowali regionalne i ogólnopolskie turnieje we wszystkich kategoriach wiekowych. To także są zobowiązania, które zostały uwzględnione w umowie. Po zakończeniu okresu umowy wszystko co wybudujemy na działce w Żółwinie przejdzie na własność Gminy Brwinów.
Podjęliśmy się wyzwania bez precedensu, bez zaangażowania jakichkolwiek prywatnych inwestorów. Liczymy tylko na siebie i przyjaciół klubu, szukamy też wsparcia u nie tylko lokalnych firm. Mamy świadomość, że zadanie nie jest łatwe, ale wiemy też, że tylko w ten sposób otworzymy przed naszymi zdolnymi podopiecznymi możliwości, których nigdy nie będą mieli na komercyjnych obiektach.

Klub Sportowy „Tennis Life” jest stowarzyszeniem, które nie prowadzi działalności gospodarczej. Żeby inwestycja doszła do skutku musimy szukać sponsorów, angażować do działania naszą tenisową społeczność i starać się o pozyskanie środków z różnych funduszy europejskich. Od wielu już lat nasz klub prowadzi w bardzo szerokim wymiarze nieodpłatną działalność pożytku publicznego. Prowadziliśmy lub prowadzimy nieodpłatne zajęcia minitenisa na obiektach szkolnych w Brwinowie, Milanówku i Nowej Wsi Warszawskiej.

W maju 2017, nie czekając na nowe korty, rozpoczęliśmy szkolenie dzieci na warunkach zapisanych w umowie dzierżawy gruntu. Nasz klub wyposażył szkołę w Żółwinie w sprzęt do minitenisa o wartości kilku tysięcy złotych i zorganizował dla dzieci z klas 0-4 kilkadziesiąt godzin darmowych zajęć minitenisa. Odbywały się one na Orliku w Żółwinie. Z inicjatywy pani dyrektor Marty Szwemin, mogliśmy je prowadzić wspólnie z nauczycielami nauczania początkowego podczas lekcji wychowania fizycznego. Okazało się, że jest to świetne rozwiązanie, które pozwoliło nam wspólnie prowadzić te lekcje w bardzo atrakcyjny dla dzieci sposób. Do pomocy przy przygotowaniu Orlika do zajęć minitenisa chętnie angażowali się starsi uczniowie. Dzięki naszemu wsparciu szkoła z Żółwina zakwalifikowała się do prestiżowego programu „Dzieciaki do rakiet”.

W marcu 2018 roku zainicjowaliśmy programy tenisowe w Zespole Szkół nr 1 i Zespole Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie. Wspólnie z nauczycielami nauczania początkowego prowadzimy lekcje WF o profilu tenisowym. Projektem zostało objętych prawie 330 dzieci z klas 0-2.
Poprzez tego typu akcje budujemy wizerunek przyjaznego dzieciom klubu i kontynuujemy akcję „Tenis10. Każde dziecko gra w tenisa”, którą rozpoczęliśmy w 2011 roku. Ta prospołeczna aktywność pozwala nam mieć nadzieję, że uda nam się w przyszłości otrzymać status Organizacji Pożytku Publicznego. Gdyby nam się to udało, to zwiększą się nasze szanse na szybszą realizację całego przedsięwzięcia. Na działce w Żółwinie chcielibyśmy mieć także funkcjonalny domek klubowy i co najmniej trzy zadaszone korty.

W marcu 2018 roku zorganizowaliśmy drugą edycję ogólnopolskiego turnieju Tenis10 o Puchar Burmistrza Grodziska Mazowieckiego. Gościem specjalnym turnieju była świetna polska tenisistka, pani Katarzyna Nowak.

Jest nam bardzo miło poinformować, że pani Katarzyna Nowak świetna polska tenisistka została ambasadorem projektu „Od Żółwika do Federera”. Pani Katarzyna to wielokrotna mistrzyni Polski, olimpijka, reprezentantka Polski w Pucharze Federacji. Jako pierwsza przecierała szlaki w zawodowym tenisie na przełomie lat 80 i 90. Pierwsza Polka, która awansowała do pierwszej pięćdziesiątki najlepszych tenisistek świata w rankingu WTA.
Jesteśmy bardzo dumni, że tenisistka tego formatu wesprze nasz społeczny projekt budowy kortów tenisowych w Żółwinie:-).

Mamy też wsparcie innych polskich gwiazd tenisa, Agnieszka Radwańska podaruje nam sukienkę ze specjalną dedykacją dla Żółwików, Mariusz Fyrstenberg rakietę, a nasi kadrowicze w Pucharze Davisa koszulki. Prezenty wystawimy na aukcję, a cały dochód przeznaczymy a budowę kortów. Pani Sylvie Prokopowicz, właścicielka pałacu w Żółwinie, zorganizuje w czerwcu turniej tenisowy, z którego dochód także przeznaczy na nasze korty. Wszystko to podkreśla wyjątkowy charakter naszego przedsięwzięcia, które ma już zdecydowanie ponadlokalny charakter.

Budowa kortów w Żółwinie wkracza w tej chwili w decydującą fazę. Mamy gotowy projekt zagospodarowania działki opracowany przez pana Rafała Wysockiego, radnego Gminy Brwinów. Pan Rafał zrobił go dla nas nie pobierając żadnego wynagrodzenia. Wszystkie niezbędne prace geodezyjne robi dla nas pan Wojciech Markiewicz, on także robi to społecznie. Wspiera nas bardzo wiele kompetentnych i zaangażowanych osób, powstał społeczny komitet budowy kortów w Żółwinie, w którego skład weszli przedstawiciele różnych organizacji społecznych z gmin Brwinów i Podkowa Leśna. Wspierają nas tez brwinowskie i podkowiańskie szkoły. Na działce mamy już doprowadzony prąd, a na wiosnę będziemy mieli zrobione przyłącze wody i gazu. Całą działkę wysprzątaliśmy sami, organizując przy okazji ogniska integracyjne.

1

O tym co robimy w Żółwinie jest już głośno w całej tenisowej Polsce. Porwaliśmy się na coś co na pierwszy rzut oka wydaję się niemożliwe do zrealizowania, ale krok po kroku idziemy do przodu. Szczecińska firma Konsbud podarowała nam projekt hali o lekkiej drewnianej konstrukcji. Staramy się też pozyskać różnych sponsorów, pierwszą firmą, która zdecydowała się nam pomóc jest producent wody mineralnej Jurajska, za co serdecznie dziękujemy panu Piotrowi Jutkiewiczowi, prezesowi zarządu firmy Jurajska.

Patronat honorowy nad projektem „ Od Żółwika do Federera” objęli: Polski Związek Tenisowy, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Pruszkowski i Burmistrz Gminy Brwinów. Wspierają nas tez lokalne media: Radio Bogoria, Telewizja Tel-Kab i Gazeta WPR24.

Uważasz, że ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?
Nie przegap kolejnych. Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!
By |2018-03-23T19:05:56+02:00Marzec 22nd, 2018|aktualności, wydarzenia|0 komentarzy
About the Author:
Foto Waldemar Cecuła
Licencjonowany trener II klasy, wychowanek i wieloletni zawodnik „Karpat Krosno”. Współzałożyciel Krośnieńskiego Towarzystwa Tenisowego i animator tenisa na Podkarpaciu. Absolwent Wyższej Szkoły Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu na kierunku przedsiębiorczość i zarządzanie. W latach 2004-2005 menedżer i trener w Yankee Sport Club w Jankach. Od września 2012 roku prezes Klubu Sportowego „Tennis Life”.